Undertake research, design, manufacture and engineering services of FDY, POY, HOY and indu...
This spinning machine is a tri-component spinning machine with an area of 200cm*900cm air quench chamber. Three screws with three pairs of hot godets (each consists of a hot godet and a separator roll) . Equipped with a semi-automatic winder ( optional upgrade to fully automatic winder with traverse guide or birotor wing thread guide ), the highest process winding speed can reach up to 5000 meters per minute.
| Tri-component Pilot Melt Spinning Machine | |
| Model | SF-07 |
| Material | PET, PA6, PA66, PP and other materials |
| Process | UDY, POY, MOY, FDY |
| Warranty | 1 Year |
| Dimension (L*W*H)mm | 3000mm×3100mm×2700mm |
| Weight | 6000kg |
| No. of Bobbin | 1~2 |
| The Max Winding Speed (Mechanical) | 5500m/min |
| Winding Speed (Working) | 300m/min~5000m/min |
| Traverse Mode | Traverse Guide |
| Screw | Screw 1: φ25mm,L/D: 28:1 Screw 2: φ25mm,L/D: 28:1 Screw 3: φ25mm,L/D: 28:1 |
| Quantities of Godet | 3 |
| Drawing Stage | 1-2 stage |
| Diameter of Spinneret | φ85mm |
| Air Quench Chamber Area | 200mm×900mm |
| Combination | 3 Hot Godets(Φ220mm×280mm)and 3 Separator Rolls(Φ110mm×280mm) |
| Automatic | Semi-auto(auto mode available) |
| Heating Method | Steam Jacket, Induction Heating, Non-contact Thermometry |
| Max Temperature | 240℃,±1℃ |
| Power | 70KW |
Bearings are the single most failure-critical components in a Barmag spinning machine. In high-speed winders running continuously at winding speeds above 4,000...
View MoreA dynamic melt mixer is the most effective solution for achieving homogeneous blending of polymer melts in chemical fiber spinning and plastic processing lines...
View MorePET Flakes Dryer Importance A PET flakes dryer is essential equipment in PET recycling lines — it removes residual moisture from washed PET flakes, which is th...
View More1. Introduction: Why PHA Is the Next Breakthrough in Fiber MaterialsAgainst the backdrop of global plastics restrictions and carbon neutrality targets, the text...
View More