Undertake research, design, manufacture and engineering services of FDY, POY, HOY and indu...
This spinning machine is equipped with 7 pairs of hot godets and one BCF texturing jet. The air quench chamber area is 200cm*1600cm, which is conducive to the cooling of the filament bundle. The machine integrates drawing and spinning functions and is particularly suitable for testing various materials such as PET, PA and PP.
| Draw and Spin BCF Pilot Spinning Machine | |
| Model | SF-06 |
| Material | PET, PA6, PA66, PP and other materials |
| Process | UDY, POY, MOY, FDY,BCF |
| Warranty | 1 Year |
| Dimension (L*W*H)mm | 6000mm×3000mm×3000mm |
| Weight | 10000kg |
| No. of Bobbin | 1~8 |
| The Max Winding Speed (Mechanical) | 5500m/min |
| Winding Speed (Working) | 1500m/min~5000m/min |
| Traverse Mode | Traverse Guide |
| Screw | Screw 1: φ25mm,L/D: 28:1 Screw 2: φ25mm,L/D: 28:1 |
| Quantities of Godet | 4 |
| Drawing Stage | 1-6 stage |
| Diameter of Spinneret | φ85mm |
| Air Quench Chamber Area | 200mm×1600mm |
| Combination | 14 Hot Godets(Φ220mm×280mm) |
| Automatic | Auto Mode |
| Heating Method | Steam Jacket, Induction Heating, Non-contact Thermometry |
| Max Temperature | 240℃,±1℃ |
| Power | 180KW |
Bearings are the single most failure-critical components in a Barmag spinning machine. In high-speed winders running continuously at winding speeds above 4,000...
View MoreA dynamic melt mixer is the most effective solution for achieving homogeneous blending of polymer melts in chemical fiber spinning and plastic processing lines...
View MorePET Flakes Dryer Importance A PET flakes dryer is essential equipment in PET recycling lines — it removes residual moisture from washed PET flakes, which is th...
View More1. Introduction: Why PHA Is the Next Breakthrough in Fiber MaterialsAgainst the backdrop of global plastics restrictions and carbon neutrality targets, the text...
View More