Undertake research, design, manufacture and engineering services of FDY, POY, HOY and indu...
This spinning machine is a dedicated model of the premium spinning machine. It is specifically used for the production of PLA high-strength filament. No installation needed, it integrated the screw extruder, metering pump, spinning beam, air quench chamber, spin-finish system, godet rollers, hot godets, air conditioning and electronic control system together. It can be used after connecting the power and compressed air.
| High Strength PLA Pilot Spinning Machine | |
| Model | SF-04 |
| Material | PET, PA6, PA66, PP and other materials |
| Process | UDY, POY, MOY, FDY |
| Warranty | 1 Year |
| Dimension (L*W*H)mm | 3800mm×4000mm×2700mm |
| Weight | 6000kg |
| No. of Bobbin | 1~6 |
| The Max Winding Speed (Mechanical) | 5500m/min |
| Winding Speed (Working) | 1500m/min~5000m/min |
| Traverse Mode | Birotor Wing Thread Guide |
| Screw | Screw 1: φ25mm,L/D: 28:1 Screw 2: φ25mm,L/D: 28:1 |
| Quantities of Godet | 3 |
| Drawing Stage | 1-4 stage |
| Diameter of Spinneret | φ85mm |
| Air Quench Chamber Area | 200mm×900mm |
| Combination | 10 Hot Godets(Φ220mm×280mm) |
| Automatic | Auto Mode |
| Heating Method | Steam Jacket, Induction Heating, Non-contact Thermometry |
| Max Temperature | 240℃,±1℃ |
| Power | 150KW |
Bearings are the single most failure-critical components in a Barmag spinning machine. In high-speed winders running continuously at winding speeds above 4,000...
View MoreA dynamic melt mixer is the most effective solution for achieving homogeneous blending of polymer melts in chemical fiber spinning and plastic processing lines...
View MorePET Flakes Dryer Importance A PET flakes dryer is essential equipment in PET recycling lines — it removes residual moisture from washed PET flakes, which is th...
View More1. Introduction: Why PHA Is the Next Breakthrough in Fiber MaterialsAgainst the backdrop of global plastics restrictions and carbon neutrality targets, the text...
View More