Undertake research, design, manufacture and engineering services of FDY, POY, HOY and indu...
The Multi-functional Flexible Pilot Spinning Machine is developed by Jiaxing Shengbang Mechanical Equipment Co., Ltd., integrating years of experience in the chemical fiber spinning field and system integration manufacturing technologies. This machine can spin polyester (PET), nylon (PA6, PA66), polypropylene (PP), as well as medical-grade materials such as PET, PA, and PP.
As a basic spinning machine model, it features:
·Air quench chamber: 200 cm × 900 cm
·Twin-screw extrusion system
·Three pairs of hot godets (each includes a hot godet and a separator roll), with 1-2 stage drawing.
·Semi-automatic winder (optional upgrade to fully automatic winder with traverse guide or birotor wing thread guide)
| Standard Pilot Melt Spinning Machine | |
| Model | SF-01 |
| Material | PET, PA6, PA66, PP and other materials |
| Process | UDY, POY, MOY, FDY |
| Warranty | 1 Year |
| Dimension (L*W*H)mm | 2000mm×3100mm×2700mm |
| Weight | 5000kg |
| No. of Bobbin | 1~2 |
| The Max Winding Speed (Mechanical) | 5500m/min |
| Winding Speed (Working) | 300m/min~5000m/min |
| Traverse Mode | Traverse Guide |
| Screw | Screw 1: φ25mm,L/D: 28:1 Screw 2: φ25mm,L/D: 28:1 |
| Diameter of Spinneret | φ85mm |
| Air Quench Chamber Area | 200mm×900mm |
| Combination | 3 Hot Godets(Φ220mm×280mm)and 3 Separator Rolls(Φ110mm×280mm) |
| Quantities of Godet | 3 |
| Drawing Stage | 1-2 stage |
| Automatic | Semi-auto(auto mode available) |
| Heating Method | Steam Jacket, Induction Heating, Non-contact Thermometry |
| Max Temperature | 240℃,±1℃ |
| Power | 60KW |
Bearings are the single most failure-critical components in a Barmag spinning machine. In high-speed winders running continuously at winding speeds above 4,000...
View MoreA dynamic melt mixer is the most effective solution for achieving homogeneous blending of polymer melts in chemical fiber spinning and plastic processing lines...
View MorePET Flakes Dryer Importance A PET flakes dryer is essential equipment in PET recycling lines — it removes residual moisture from washed PET flakes, which is th...
View More1. Introduction: Why PHA Is the Next Breakthrough in Fiber MaterialsAgainst the backdrop of global plastics restrictions and carbon neutrality targets, the text...
View More